X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

عباس واحدی
2013-02-08 09:00:07
حتما شما هم با کامپیوتر ریزنقش و ارزان قیمت Raspberry Pi آشنا هستید و شاید یکی از طرفداران و دوستداران آن هم باشید. اکنون بنیاد Raspberry Pi، تولید کننده این کامپیوتر دوست داشتنی، پس از فروش خارق العاده و چشم گیر کامپیوتر جیبی شان! و راه اندازی پرتال برنامه های آن، اکنون سراغ عکاسی رفته اند و از ماژول دوربین ویژه این کامپیوتر رونمایی کرده اند.
هنوز جزئیات فنی زیادی درباره این دوربین منتشر نشده است. و اندازه این سنسور نامشخص است. اما طبق شنیده های فروم رسمی RPi با یک دوربین ۵ مگاپیکسلی با ابعاد تقریبی ۲۵ در ۲۰ در ۹ میلی متر روبرو هستیم. البته لنز قابل تعویض نیست، امکان افزودن فیلتر را ندارید، و حتی زوم هم نمی توانید بکنید. اما احتمالا دوربین توانایی ضبط فیلم های 1080p اچ دی با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه و عکس های با کیفیت ۲۵۹۲ در ۱۹۴۴ پیکسل را در اختیار تان می گذارد.

گفته می شود که تمرکز اپلیکیشن ها و کاربردهای این ماژول جدید بیشتر در رباتیک، اتوماسیون خانگی و هوانوردی خواهد بود. جاهایی که شکست های تجربی و نابودی تجهیزات هزینه کمتری را تحمیل کند.

قیمت ۲۵ دلاری این ماژول دوربین هم درست هم قیمت برد مدل A کامپیوتر رسپری پای است. این محصول می تواند جایگزینی بسیار سبک تر و ارزان تر از دوربین های DSLR، ببین و بگیر یا اسمارت فون ها در پروژه های هوانوردی باشد. برای جبران زوم هم می توان حتی به قیمت به خطر افتادن دوربین، تا حد ممکن به هدف نزدیک شد.

علی رغم معرفی این محصول، زمان عرضه آن به بازار هنوز نامشخص است. بنیاد رسپبری امیدوار است طی یکی دو ماه آینده این محصول را آماده عرضه به بازار نماید. بنیاد رسپبری پای می گوید که کیفیت تصویر این محصول اکنون واقعا خوب است، اما آنها قصد دارند قبل از عرضه آن به بازار، کیفیت را تا حد حیرت آوری افزایش دهند.


design-001-500px-narenji-ir.jpg